אורית ליבה

פסיכותרפיסטית

לייעוץ לחץ כאן:

תפקיד הכעס הוא לגרום לשינוי רצוי. אבל פעמים רבות הכעס אינו ממלא את ייעודו ורק יוצר תסכול וכעסים נוספים. יתרה מזאת, התפרצויות כעס והתקפי זעם עלולים להיות בעלי השפעה שלילית, ואף הרסנית, על חיי הפרט והסובבים אותו במשפחה ובעבודה.

יש אנשים אשר מבטאים את כעסיהם ע"י איבוד שליטה, צעקות ואלימות מילולית ו/או פיסית, דבר אשר עלול להוציא דברים מהקשרם ולאבד פרופורציות. לעיתים ישנה "רגיעה" מסוימת לאחר שמוציאים קיטור, גם אם באופן זמני תזכה להרגשה טובה לא תפיק מכך רווח ממשי, מכיוון שלאחר זמן קצר מתעוררים רגשות אשם ,חרטה, עצב, אי נעימות. ובנוסף לכך,  אי שליטה בכעסים יכול לגרום להצטמצמות חברתית ולקושי ביחסים בין אישיים.

מקרים שליליים מתרחשים כמעט כל יום, ואנו עשויים להרגיש בעקבות זאת רגשות של תסכול, עצב, עלבון וכו' . לעתים אין ביכולתנו להכיל רגשות אלה ומכאן יכול להתעורר הכעס, וליצור תגובת שרשרת שבסופו של דבר אנו יוצאים המופסדים העיקריים.

ומכאן צריך ללמוד לנהל את הכעסים בצורה מועילה כך שאף אחד לא ייפגע, לא האדם בפרט ולא הסובבים אותו.  ניתן ללמוד לנהל את הכעסים בדרך אדפטיבית ע"י אימון בחשיבה מחדש ומציאת דרכים חלופיות שהנן יותר אדפטיביות.

 הכעסמושפע מהדיבור הפנימי ומפרשנויות סובייקטיביות של אירועים.

מצבים כגון,  תוקפנות של האחר, התבטאויות פוגעניות כלפיכם אינם מהווים כשלעצמם את הגורם לכעס אלא המחשבות ביחס  לזה הן המזינות את הכעס.

רובנו נוטים לחשוב כי התנהגות ואמירות של אנשים אחרים משפיעים על רגשותינו, אך זו  חשיבה  מוטעית, שכן לאנשים אחרים אין יכולת להכעיס אותך. הינך מייצר בעצמך את הכעס. אתה אחראי  לכך כשאתה כועס, אתה בעצמך מזין את הכעס שלך ע"י פרשנויות לא פונקציונאלית  ולא אדפטיביות.  רגשותיך הם תוצאה של המשמעות אותה החלטת להעניק למקרה.


לטיפול ניתן ליצור קשר בסלולרי 054-4704599

ניהול כעסים